15 zabavnih činjenica o originalnoj 'Rebecci' koje biste trebali znati prije gledanja Netflixove adaptacije

21. listopada na Netflix dolazi nova adaptacija popularnog gotičkog romana Daphne du Maurier 'Rebecca'. Riječ je o drugoj filmskoj ekranizaciji bestselera o mladoj ženi koja se naglo udaje za bogatog udovca, no dolaskom na njegovo ogromno imanje Manderley shvaća da njega i cijelo kućanstvo još uvijek prati sjećanje na njegovu pokojnu suprugu Rebeccu koja je preminula pod misterioznim okolnostima. Glavne uloge u Netflixovoj adaptaciji igraju Lily James i Armie Hammer, a pred vama slijedi par zanimljivih (i ponekad spoilerastih, upozoreni ste!) činjenica vezanih uz roman i filmove, stoga krenimo.

1. Najpopularnija adaptacija romana jest film Alfreda Hitchcocka iz 1940. godine u kojem su glavne uloge igrali engleski glumci Laurence Olivier i Joan Fontaine. Iste je godine film nagrađen zlatnim klipićem Oskar u kategoriji najboljeg filma. 'Rebecca' je jedini Hitchcockov film za kojeg je dobio Oskara u kategoriji najboljeg filma.

2. Preko dvadeset glumica bilo je na audiciji za glavnu ulogu koju je naposljetku dobila Joan Fontaine. Jedna od njih bila je Vivien Leigh, netom proizašla iz hit filma 'Zameo ih vjetar', za koju je navijao i Laurence Olivier, njen životni partner. Za ulogu su bile razmatrane i Olivia de Havilland, Margaret Sullavan, Loretta Young, Anita Louise i Anne Baxter.

3. S obzirom da Leigh nije dobila ulogu, nezadovoljni Laurence Olivier grozno se ponašao prema svojoj filmskoj partnerici Joan Fontaine za vrijeme snimanja. Hitchcock je iskoristio Fontaineinu nelagodu zbog toga, te je naredio i ostalim članovima glumačke postave da se loše ponašaju prema Fontaine kako bi ona što uvjerljivije prikazala stidljivost i nelagodu svog lika, druge gospođe de Winter.

4. Kao i u romanu, protagonistica koju igra Joan Fontaine nema imena, već je poznata samo kao druga gospođa de Winter. U originalnom scenariju protagonistica se zvala Daphne, po autorici romana du Maurier.

5. Laurence Olivier također nije bio prvi izbor za ulogu bogatog udovca Maxima. Najveći favorit za ulogu bio je glumac William Powell koji je čak bio i zainteresiran, no filmski studio MGM s kojim je imao ekskluzivni ugovor ga nije htio „posuditi“ Selznicku bez velike novčane kompenzacije. Za ulogu su razmatrani i David Niven, Melvyn  Douglas, Leslie Howard i Walter Pidgeon.

6. Kako bi zadržao mračnu atmosferu iz romana, Alfred Hitchcock je inzistirao da film bude crno-bijeli.

7. Kao u velikoj većini svojih filmova, Hitchcock se pojavljuje u cameo ulozi na samom kraju filma kao muškarac koji prolazi pokraj telefonske govornice, leđima okrenut publici.

8. Na inzistiranje producenta Davida  O. Selznicka 'Rebecca' vjerno prati du Maurierin roman sve do same završnice. Kako bi ispoštovali Filmski produkcijski kodeks (set industrijskih moralnih smjernica u kojem je stajalo kakav je sadržaj primjeren, a kakav ne za filmsku publiku i koji je zahvatio većinu filmova snimljenih od 1934. do 1968.), kraj filma odstupa od originala. Prema Kodeksu, ubojstvo partnera ili partnerice na filmu je moralo biti kažnjeno. U romanu, Maxim upuca Rebeccu, dok je u filmu uvjeren da ju je slučajno ubio nakon otkrića da je ostala trudna s drugim muškarcem. Njezina smrt u filmu je naposljetku opravdana kao samoubojstvo koje je počinila nakon saznanja da boluje od neizlječive bolesti.

9. U romanu, Rebeccina vjerna sluškinja, gospođa Danvers je predstavljena kao ljubomorna majčinska figura koja zamjera novoj gazdarici zauzimanje Rebeccine pozicije u domaćinstvu. Na filmu, gospođa Danvers dosta je mlađa (glumici Judith Anderson su bile tek 42 godine za vrijeme snimanja) i za razliku od romana, ne otkrijemo ništa u vezi njezine prošlosti.

10. Hollywoodski cenzorski odbor Breen Office zabranio je bilo kakvu aluziju na lezbijsku zaljubljenost ili odnos između gospođe Danvers i Rebecce, iako se film vrlo očito oslanja na Danversina opsesivna sjećanja na pokojnu gazdaricu.

11. Četiri godine nakon izlaska filma, Edwina Levin MacDonald tužila je producenta Davida O.Selznicka i autoricu Daphne du Maurier za plagijat. MacDonald je tvrdila kako je film 'Rebecca' ukrao njenu ideju iz romana 'Blind Windows', te je za to tražila odštetu. 1948. godine sud je odbacio njezinu žalbu. Sličnu situaciju du Maurier je prolazila i zbog romana 'A sucessora' brazilske autorice Caroline Nabuco koji je izašao 1934. godine. Maurier je opovrgnula kako je riječ o plagijatu u otvorenom pismu u New York Timesu 1941. godine tvrdeći kako uopće nije čula za Nabucoin roman dotad.  Na drugu stranu, Nabuco je bila uvjerena kako je du Maurier dobila njen rukopis i samo promijenila imena glavnih likova, nadodajući kako su filmski producenti došli u Brazil s ugovorom u kojem je stajalo da su sličnosti između dvije knjige slučajne, te da će ukoliko ga potpiše biti dobro kompenzirana.

12. U romanu, sudbina gospođe Danvers je ostavljena na razmišljanje čitateljima. U filmu, gospođa Danvers nestaje u požaru na imanju Manderley kojeg je sama započela.

13. Iako film nosi njezino ime, Maximova pokojna žena Rebecca se nikad ne pojavi na ekranu.

14. U britanskoj televizijskoj miniseriji iz 1997. godine, u kojoj su glavne uloge tumačili Emilia Fox, Charles Dance i Diana Rigg, lik Rebecce se po prvi put pojavljuje na ekranu, a odigrala ju je glumica Lucy Cohu. Miniserija također mijenja sudbinu sluškinje Danvers koju Maxim spašava iz požara na imanju.

15. 2018. godine Kongresna knjižnica je izabrala film za očuvanje u Nacionalnom filmskom registru SAD-a jer ga se smatra „kulturalno, povijesno i  estetski važnim sadržajem“.


Primjedbe