Serijski ubojice, creepy prve ljubavi i odvjetnici, tigers and bears, oh my!


Dodjela televizijskih nagrada Emmy emitirana je prošle nedjelje (uz začuđujuću paradu pobjednika koje u potpunosti podržavam, YAY Fleabag & Phoebe, whatever Game of Thrones). No dobro, Emmyji su iza nas, tjedan premijera na američkim televizijama može započeti. Odmah u ponedjeljak startale su četiri nove serije koje će se emitirati u tjednom ritmu, tako da ako ih mislite bingeati, načekat ćete se da odemitiraju pune sezone.

Prva na redu je CBS-ova komedija 'Bob Hearts Abishola' autora Chucka Lorrea, 'krivca' za uspješnice poput 'Teorije velikog praska', 'Dva i pol muškarca', te 'Mamice'. Bob iz naslova je glumac Billy Gardell, glavni junak iz još jedne CBS-ove komedije 'Mike & Molly'. Na početku epizode dizajner i prodavač čarapa Bob pretrpi infarkt i zaljubi se na prvi pogled u svoju medicinsku sestru Abisholu. OK, ljubav na prvi pogled i nije toliko rijedak koncept u televizijskom univerzumu. No ovdje Bob prati Abisholu, ženu koja je u potpunosti nezainteresirana za njega, na njenom poslu, posjećuje je i nosi joj poklone kod kuće. Ne znam kako vama, no sam taj koncept meni nije nimalo privlačan niti smiješan. No kad se serija fokusira samo na Abisholu i njenu nigerijsku obitelj, e tad vam se izmami osmijeh na licu i daje glavnoj glumici i njenom fantastičnom comic timingu priliku da zavlada ekranom. Tako da možda Bob <3 Abishola, ali idealnije bi bilo da se serija jednostavno zove 'Abishola'.


Odmah po završetku nove komedije, CBS je premijerno emitirao i odvjetničku dramu 'All Rise', koja mi je zasad na samom vrhu novih serija. Odvjetnici i suci glavne su zvijezde nove drame Grega Spottiswooda, a na čelu je Lola Carmichael (Simone Missick), nova sutkinja koja je donedavno radila kao tužiteljica na losanđeleskom sudu. Po čemu ova serija odudara od ostalih odvjetničkih drama? Po apsolutno ničemu. Za mene su odvjetničke drame slatka šalica čaja i guštam ih gledati, ukoliko nisu baš potpuno besmislene i loše napisane (tebe gledam Bluff  City Law). Ova ima OK scenarij, dobru glumačku postavu (hej Wilson Bethel bez južnjačkog naglaska, hej Marg Helgenberger!) i simpatične likove. Sudeći samo po pilot epizodi, meni sasvim dovoljno da seriju uvrstim u svoj TV raspored.


Uz odvjetničke, volim jako i drame o serijskim ubojicama (I'm not a crackpot, obećajem). E sad, nekad te drame budu perfekcija poput Netflixovog 'Mindhuntera', nekad budu komično-glupasta pizdarija poput FOX-ove 'The Following'. Nova FOX-ova drama o barbiću serijskom ubojici jest 'Prodigal Son'. Barbića glumi Michael Sheen, kojeg inače volim, ali imao sam snažni poriv bacati stvari u ekran kad se pojavio u ovogodišnjoj sezoni 'The Good Fighta' (naglasak! roba! preglumljavanje! bleeeergh!). Ovdje Sheen tumači nešto toned-down verziju Rolanda Bluma, serijskog ubojicu Dr. Martina Whitlyja, poznatijeg pod nadimkom 'Kirurg'. Serija započinje njegovim uhićenjem 1998. godine, a u fokusu priče 21 godinu kasnije je njegov sin (prodigal son iz naslova!), profiler FBI-ja Malcolm Bright (Tom Payne). Ekscentričan poput oca i  sa svojim demonima, Malcolm se kroz godine pokušavao distancirati od duha iz prošlosti kojeg nije vidio već deset godina. Njegove usluge zatraži newyorški policajac Arroyo nakon pojave novog serijskog ubojice koji kopira Martinove zločine. Malcolm i Martin ponovno će se naći u istoj prostoriji kako bi zaustavili novog manijaka na ulicama New Yorka. E sad, kakva je serija na crti Mindhunter-The Following? Negdje na sredini. Not great, not terrible (razbacujem se tom referencom ko veliki!). Ne znam koliko mogu razvlačiti originalnu premisu suradnje između oca i sina, a da ista ne dosadi. Zanimljiv twist bi bio da Malcolm krene očevim stopama s obzirom na riječi koje mu je otac izrekao na odlasku u zatvor, no sumnjam da će do toga doći. Kakogod, uz 'Prodigal Son' ne bi vam trebalo biti dosadno.


I sad, dolazimo do najgrozomornijeg pilota kojeg sam doduše i ugasio nakon 15 minuta jer 1) čak i ja nemam toliko vremena, 2) volim sebe i svoj mozak, 3) Trump je imao Twitter rant i morao sam bit upućen u nove pizdarije. Jimmy Smits vratio se na televiziju u novoj NBC-ijevoj odvjetničkoj drami 'Bluff City Law'. U prvih 15 odgledanih minuta pohvatao sam sljedeće: Smits je kontroverzna odvjetnička faca koji ima svoju firmu i njegova kćer, također odvjetnica, je njegova kopija, ali mrzi svog oca jer je bio grozan dok je radila za njega, pa se odselila u drugu državu jer je on varao njenu mamu. Bum tras pljus prođe vrijeme, mama umre od moždanog udara, tata i kćer sjednu za stol i popričaju kako se ne toleriraju, al bi trebali opet raditi zajedno jer su jedan drugome sve što imaju. Uz to, sjećam se groznog krindž dijaloga u kojem kćer predbaci ocu da su oni skroz različiti jer "on je konzervativac, a ona je ratnica." Za mentalnu higijenu nakon tog negledljivog smeća pustio sam si epizodu 'Parks & Recreationa'. Jadan Jimmy Smits, jadni svi involvirani s ovim neprobavljivim drekom. Što se mene tiče, sjekira može pasti.


A vi? Što ste gledali ovih dana? Planirate li baciti oko na neke od ovih serija? Javite mi se u komentarima i na Instagram profilu.

Primjedbe